
Poseł Sławomir Zawiślak uczestniczył w XV Sesji Rady Miasta Zamość, która odbyła się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. w sali Consulatus Zamojskiego Ratusza.
Na sesji w punkcie wniosków i wypowiedzi mieszkańców parlamentarzysta zabrał głos w istotnych dla miasta i mieszkańców sprawach.
Poseł Zawiślak odniósł się do ostatnio poruszanego na Sesji Rady Miasta tematu dotyczącego funkcjonowania na terenie województwa lubelskiego, w tym także w Zamościu Centrów Integracji Cudzoziemców. Parlamentarzysta wychodząc naprzeciw zgłaszanych mu oczekiwaniom mieszkańców miasta, solidaryzując się ze społecznym niezadowoleniem dotyczącym polityki migracyjnej Rządu RP, wyraził swoje zdanie, zgłaszając swoje poparcie dla podjętej przez mieszkańców inicjatywy przedłożenia Radzie Miasta Uchwały w sprawie wyrażenia stanowiska w przedmiocie ewentualnego lokowania na terenie Miasta Zamość imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granice Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. Powyższa obywatelska inicjatywa uchwałodawcza ma wyrażać społeczny sprzeciw w przedmiocie ewentualnego lokowania imigrantów na terenie Miasta Zamościa.
Kolejnymi ważnymi tematami, jakie ww. podniósł w swojej wypowiedzi były kwestie dotyczące spraw rozwoju infrastruktury kolejowej i drogowej w regionie. Parlamentarzysta poinformował, że w ostatnim czasie wystosował interwencje do Ministra Infrastruktury i Marszałka Województw Lubelskiego w sprawie opóźnienia w realizacji programu Kolej+. Pisma są reakcją na pojawiające się, niepokojące informacje, dotyczące opieszałego procedowania na terenie województwa lubelskiego projektów w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2029 roku, zaproponowanych przez inwestora, tj. rządową spółkę – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. niekorzystnych dla realizacji projektów zmian oraz inne zidentyfikowane w tej kwestii wątpliwości.
Jak wskazał parlamentarzysta projekty Kolej+ realizują ważne cele społeczne i zwrócił się tym samym do władz samorządowych Miasta Zamość, także innych samorządów, o wspólne zaangażowanie się i zainteresowanie tym tematem. Zachęcił do składania wniosków, pomysłów zapraszając do współpracy ponad podziałami.
Parlamentarzysta przypomniał, że od wielu lat aktywnie angażuje się we wspieranie działań na rzecz rozwoju gospodarczego naszego regionu, w tym w starania na rzecz rozbudowy nowoczesnej infrastruktury transportowej. Ww. poinformował, że w ostatnim czasie skierował także pismo interwencyjne do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o przedstawienie aktualnego stanu realizacji zadań inwestycyjnych związanych z budową dróg ekspresowych na terenie naszego województwa w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Pismo powstałe z inicjatywy parlamentarzysty podnosi, zgłoszony przez zaniepokojoną stronę społeczną, problem opóźnień w realizacji zadań inwestycyjnych związanych z budową dróg ekspresowych w ramach ww. programu, dotyczących: S12 Piaski-Dorohusk odc. 1, S12 Piaski-Dorohusk odc. 3, S12 Piaski-Dorohusk odc. 4, S17 Piaski-Hrebenne odc. 6/węzeł „Zamość Wschód” wraz z węzłem do „Zamość Południe” wraz z węzłem, S17 Piaski-Hrebenne odc.7 /„Zamość Południe” bez węzła do węzła „Tomaszów Lubelski Południe” wraz z węzłem, SI7 Piaski-Hrebenne odc. 9/węzeł Tomaszów Lubelski (koniec obwodnicy) do Hrebennego (początek obwodnicy).
Parlamentarzysta podziela społeczne oczekiwania co do potrzeb szybkiego zakończenia ww. zadań rozbudowujących nowoczesną infrastrukturę kolejową i drogową w regionie. Jednocześnie w obszernym wystąpieniu poruszył problem pogarszania jakości połączeń kolejowych z Zamojszczyzną i zaapelował o wspólne przeciwstawienie się decyzjom władz spółek kolejowych podlegających administracji rządowej.
Poseł S. Zawiślak jak podkreślił jednocześnie, deklaruje swoje dalsze zainteresowanie podniesionymi tematami, zachęcając samorządowców z naszego regionu do podjęcia wspólnych działań, mających na celu dopilnowanie ich, zgodnej z oczekiwaniami mieszkańców, realizacji.
Relacja z sesji dostępna jest tutaj:
https://zamosc.esesja.pl/posiedzenie/d4ae88e8-d53f-4
Wystąpienie posła Sławomira Zawiślaka:
https://fb.watch/zxsnGGFDMn/
Więcej na temat działalności Posła S. Zawiślaka:
https://slawomirzawislak.pl i htps://www.facebook.com/SlawomirZawislakPoselNaszejZiemi/











