pokaz filmu AK 14Realizacja kolejnej poselskiej inicjatywy - uroczysta premiera, filmu pt. „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej”  Realizacja kolejnej poselskiej inicjatywy - uroczysta premiera, filmu pt. „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej”   W dniu 22 marca 2019 r. o godzinie 17.00 w Centrum Kultur Filmowej „Stylowy” w  Zamościu miała miejsce uroczysta premiera filmu dokumentalnego pt. „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej”. Pomysłodawcą, organizatorem powstania i zrealizowania ww. filmu był Poseł Sławomir Zawiślak, który od blisko 20 lat jest członkiem i udziela się społecznie na rzecz  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość,  jednocześnie od 10 lat z woli Weteranów Armii Krajowej pełni funkcję Prezesa Związku.

Patronat Honorowy nad premierą wyprodukowanego przez ŚZŻAK Okręg Zamość i Telewizję Polską S.A. TVP3 Lublin filmu objął Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. 

IMG 9089

Warszawa, 20 lutego 2019, fot. Sławomir Zawiślak

 

W wyniku podjętych przez Posła Zawiślaka i członków ŚZŻAK Okręg Zamość starań, jego produkcję dofinansował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz sponsorzy i darczyńcy: Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o., Zamojskie Zakłady Zbożowe, Lasy Państwowe, Attyla s. j., PGE Dystrybucja S. A. Partnerem premiery było Centrum Kultury Filmowej  „Stylowy” w Zamościu.

W uroczystej premierze wzięło udział wielu przedstawicieli władzy rządowej, samorządowej duchowieństwa, grup rekonstrukcyjnych, funkcjonariuszy służb mundurowych, oficerów Wojska Polskiego, organizacji niepodległościowych, kombatanckich, innych instytucji, Weterani AK, członkowie rodzin ŻW i grup Rekonstrukcyjnych, członkowie i sympatycy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z terenu działania Okręgu Zamość, poczty sztandarowe ŚZŻAK O/Z z Kół Rejonowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu. 

pokaz filmu AK 86Film „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK” to blisko godzinny fabularyzowany dokument, poświęcony II Zamojskiemu Inspektoratowi Armii Krajowej - organizacji uważanej za największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywę konspiracyjną na Lubelszczyźnie po 1947 r. 

Prace związane ze zdjęciami objęły wnętrza i plenery na Zamojszczyźnie i w Lublinie.Zdjęcia realizowano m. in. w Muzeum Wsi Lubelskiej, kamieniołomach w JózefowieBiłgorajskim, klasztorze oo. Bernardynów w Radecznicy oraz w okolicznych lasachZamojszczyzny. Do współpracy zaproszono grupy rekonstrukcji historycznej z Biłgoraja,Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa i Lublina. Etap prac postprodukcyjnych (montaż,udźwiękowienie, animacja komputerowa) realizowany był w Lublinie. Reżyserami filmu są Magdalena i Rafała Kołodziejczykowie, zdjęcia do filmu wykonał Paweł Iwaniuk natomiast muzykę skomponował Rafał Rozmus.

Ww. film dokumentalny  to kontynuacja wcześniejszej inicjatywy  środowiska ŚZŻAK Okręgu Zamość, której głównym  pomysłodawcą i inicjatorem jest Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak - Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość. To już trzeci film dokumentalny zamojskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK, który powstał we współpracy z lubelskim oddziałem TVP. Wcześniejszy film dokumentalny pt. „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-44” poświęcony tragicznym losom polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę w okresie II wojny światowej, odnosi liczne sukcesy, zdobywa nagrody na wielu konkursach także zagranicznych, a również emitowany był na antenach stacji ogólnopolskich.

pokaz filmu AK 27Jednocześnie uprzejmie informujemy, że z uwagi na edukacyjny charakter ww. filmu, Prezydium ŚZŻAK Okręg Zamość zwróci się z prośbą do dyrekcji kin w regionie o zorganizowanie bezpłatnych pokazów filmu  dla zainteresowanych szkół oraz indywidualnych osób. Planowana  jest także produkcja płyt DVD które bezpłatnie (do wyczerpania zapasów) zostaną przekazane przez Związek zainteresowanym. TVP3 Lublin, koproducent filmu planuje wyświetlić ww. film w okresie Świąt Wielkanocnych.

Szczegółowa relacja z przebiegu ww. uroczystej premiery dostępna jest na stronie ŚZŻAK O/Z - https://akzamosc.pl/2019/03/25/premiera-filmu-pt-wszystko-dla-polski-dzieje-ii-zamojskiego-inspektoratu-armii-krajowej-relacja-zdjecia/

mateusz morawiecki 22 03 2019 list mon 22 03 2019

List od Prezesa Rady Ministrów

– Mateusza Morawieckiego

List od Ministra Obrony

Narodowej Mariusza Błaszczaka

 

http://zyciezamoscia.pl/reportaze/wszystko-dla-polski-premiera-filmu/

https://lublin.tvp.pl/41862121/22-marca-2019r – oglądaj od 1:10:45

https://lublin.tvp.pl/41881227/film-o-zamojskiej-ak

https://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/premiera-filmu-%E2%80%9Ewszystko-dla-polski-dzieje-ii-zamojskiego-inspektoratu-ak%E2%80%9D

https://www.radio.lublin.pl/news/historia-zolnierz-wykletych-zamojszczyzny-na-ekranie

fot. Kazimierz Chmiel 

ZWIASTUN FILMU

 

Najnowsze galerie

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010