IMG 3084

IMG 2802W dniu 5 września, o godz. 9:00 w auli Centrum Edukacyjno-Kongresowym KUL Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim odbyła się  III Wojewódzka Konferencja pt. „Miejsce Seniora w Nowoczesnej Polsce” pod patronatem honorowym Posła na Sejm RP – Sławomira Zawiślaka oraz Wojewody Lubelskiego – Przemysława Czarnka. Jest to cykliczne wydarzenie będące platformą do dyskusji o sytuacji seniorów we współczesnej Polsce, w którym uczestniczą przedstawiciele różnych dziedzin, w tym parlamentarzyści,  samorządowcy i seniorzy.

plakat seniorzy 2019 1 820x1160Poseł Sławomir Zawiślak  jako Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej swoim wystąpieniem otworzył III Wojewódzką Konferencję pt. „Miejsce Seniora w Nowoczesnej Polsce”. Podczas spotkania poświęconego sytuacji seniorów w naszym kraju ww. wygłosił wykład na temat działań strony rządowej podjętych na rzecz polepszenia sytuacji bytowej osób starszych. Celem wdrażanych działań jest również wspieranie i zapewnienie możliwości godnego oraz aktywnego starzenia się społeczeństwa w zdrowiu oraz możliwości prowadzenia przez osoby starsze w dalszym ciągu samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia. Poseł podkreślił, że osoby starsze są grupą, której potrzebne jest szczególne wsparcie, a dzięki konsekwentnie realizowanym programom rządowym wspierany jest także rozwój usług opiekuńczych oraz aktywność seniorów.

Informacje na temat programów dla seniorów znaleźć można m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/programy-i-projekty

Podczas czwartkowej konferencji zostały poruszone także takie tematy jak: sytuacja osób starszych w województwie lubelskim, do której odniósł się Wojewoda Lubelski - Przemysław Czarnek, problemy zdrowotne osób starszych i metody ich rozwiązywania, o których mówił dr n. med. Rafał Sapuła - lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, medycyny paliatywnej, balneologii i medycyny fizykalnej, konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji medycznej, stały doradca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, kierownik Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji natomiast wykład o Polityce Społecznej wobec Osób Starszych 2030 BEZPIECZEŃSTWO-UCZESTNICTWO-SOLIDARNOŚĆ zaprezentowała dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Lidia Ułanowska. 

Poseł S. Zawiślak, jako wieloletni Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP, od początku  swojej działalności jest  zaangażowany w prace na rzecz osób starszych. Jednym z przykładów  tej aktywności jest  m.in. współpraca nawiązana z licznymi organizacjami społecznym w naszego regionie w ramach, której  realizowane są  wspólne inicjatywy i projekty kierowane do seniorów. Jednym z przykładów jest od lat z powodzeniem organizowana i ciesząca się dużym zainteresowaniem Senioriada, inicjatywa mająca na celu zwiększenie  aktywności, integrację oraz popularyzację zdrowego trybu życia wśród seniorów z naszego regionu.

IMG 3084W niedzielę 8 września również w Tomaszowie Lub. odbyły się  Senioralia - Pożegnanie Lata pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP – Sławomira Zawiślaka. W parku miejskim od godz. 15.00 mieszkańcy Tomaszowa Lub. i okolic mogli uczestniczyć w licznych atrakcjach, które przewidziane były w programie niedzielnego wydarzenia. Jednym z nich były zawody sportowe przeprowadzone w ramach tegorocznej Senioriady – inicjatywy promującej aktywność wśród seniorów z naszego regionu. Tym razem seniorzy z Tomaszowa Lub. rywalizowali w przewidzianych przez organizatorów konkurencjach sportowych, m.in. czwórboju lekkoatletycznym, który polegały na przeprowadzeniu czterech konkurencji lekkoatletycznych.  Poseł Sławomir Zawiślak, na zakończenie zawodów, jak zawsze wręczył ufundowane nagrody najlepszym zawodnikom.

Poniżej lista zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn:

I miejsce w kat. kobiet: M. Czekirda
II miejsce w kat. kobiet: B. Krajcarz
III miejsce w kat. kobiet: L. Kawalec
I miejsce w kat. mężczyzn:  A.Iwanicki
II miejsce w kat. mężczyzn: R. Struzik
III miejsce w kat. mężczyzn: K. Kawalec

Organizatorzy niedzielnej imprezy zapraszali również m.in. do udziału w warsztatach wokalnych, konkursach z nagrodami, prezentacji wyrobów rękodzielnictwa i degustacji smakołyków natomiast popołudniowy czas umilały występy lokalnych artystów, w tym Tomaszowskiej Kapeli i Kabaretu „Aluzja” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku - Filia w Tomaszowie Lub.

https://www.facebook.com/tdktomaszow/posts/2713427915356880

Serdecznie zapraszamy na Senioriadę, która odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 14 września br. nad zalewem Biszcza-Żary. Patronat honorowy nad wydarzeniem podobnie objął jej współorganizator Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej. Szczegóły na plakacie.

seniorzy biszcza WWW

Aktualności

Najnowsze galerie

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010