Poseł Sławomir Zawiślak, jako wieloletni członek Zespołu Rolnego Prawa i Sprawiedliwości (od 2002r.), kontynuuje działania na rzecz rozwoju polskiego sektora rolnego, w tym odbudowy - generalnie sprzedanego w latach 90-tych głównie podmiotom zagranicznym - polskiego przetwórczego przemysłu rolno-spożywczego.

Jednym z przykładów ww. efektywnej współpracy, za co dodajmy ww. parlamentarzysta otrzymał wielokrotnie podziękowania, jest podjęta wspólnie z Wojewodą Lubelskim - Przemysławem Czarnkiem inicjatywa podnosząca potrzebę rozwoju i odbudowy przetwórczego przemysłu rolno-spożywczego na terenie województwa lubelskiego, która w formie pisemnej została przedłożona w 2017 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ww. pismo skierowane do ówczesnego Ministra Krzysztofa Jurgiela zawierało wnioski dotyczące potrzeby zwiększenia inwestycji w ramach spółki Elewar, działającej na rynku skupu zbóż i jego przemiału także na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego. Ww. podnieśli wówczas m. in. potrzebę zainwestowania środków finansowych w odbudowę przemysłu rolno-przetwórczego z zaangażowaniem potencjału spółek Skarbu Państwa.

interwencja zzz 2019Pismo do Ministra Krzysztofa Jurgiela - kliknij

Posła Sławomira Zawiślaka niezmiernie cieszy fakt, że - niejako w konsekwencji na pewno liczniejszych interwencji w tej sprawie, ale także jego wniosku oraz ww. Wojewody Lubelskiego pod koniec września br. na terenie Zamojszczyzny miały miejsce ważne dla polskiego rolnictwa wydarzenia tj. uroczyste podpisanie memorandum między Giełdą Papierów Wartościowych a spółką zbożową Elewarr na terenie ZZZ oraz ogłoszenie powstania na bazie Krajowej Spółki Cukrowej powstania Polskiego Holdingu Spożywczego.

pismo ardanowski 02 01 2019  odp ardanowski 29 01 2019 1  

Memorandum podpisane na terenie Zamojskich Zakładów Zbożowych dotyczy decyzji o  rozpoczęciu  realizacji projektu „Platforma Żywnościowa”, tj. rodzaju elektronicznej giełdy rolnej. Jej zadaniem będzie m.in. ograniczenie zwiększenia płynności i przejrzystości rynku towarów rolno-spożywczych, zwiększenia stabilności cen i przewidywalności uzyskiwanych przychodów, a przez to poprawy opłacalności produkcji rolnej, a także podniesienia bezpieczeństwa obrotu dla jego uczestników.

Poseł S. Zawiślak uczestniczył w podpisaniu memorandum między Giełdą Papierów Wartościowych a spółką zbożową Elewarr oraz w konferencji zorganizowanej w Oddziale Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Werbkowicach - kliknij, żeby przeczytać więcej

Uczestniczący w tych wydarzeniach Poseł S. Zawiślak wraz z Senatorem Jerzym Chróścikowskim, widząc potrzebę doinwestowania spółki ZZZ, z inicjatywy posła wystosowali - wspólnie pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

pismo ardanowski 27 09 2019 1    pismo ardanowski 27 09 2019 2

Zawnioskowali w nim o udzielenie wsparcia finansowego w kwocie 120 mln zł na przeprowadzenie inwestycji w Zamojskich Zakładach Zbożowych. Parlamentarzyści uzasadniając niniejszą prośbę, podnieśli, że zwiększenie potencjału technicznego tej bardzo dobrze prosperującej spółki,  m.in. poprzez  rozbudowę młyna i umożliwienie podwyższenia produkcji mąki ze 100 do 800 ton na dobę, stworzy nowe szanse rozwojowe dla regionalnego rolnictwa i umocni spółkę na rynku. Ww. obok wnioskowanego wsparcia na unowocześnienie infrastruktury młyna, wraz z budową mieszalni mąk, paczkowalnią, magazynu wyrobów gotowych oraz elawatora o poj. 35 tyś. ton, zauważyli także potrzebę rozbudowy magazynu w Tuczapach o 12 tyś. ton powierzchni przechowalniczej z nowoczesną suszarnią zbóż.

Realizacja powyższych wnioskowanych inwestycji z całą pewnością przyczyni się do ożywienia gospodarczego południowo-wschodniej Polski, a także wpłynie na utworzenie nowych miejsc pracy.

Poseł S. Zawiślak deklaruje, że w związku z podjęciem przez rząd ww., a ogłoszonych w Zamościu, dobrych dla polskiego rolnictwa decyzji razem z senatorem J. Chróścikowskim będzie dalej pilnował interesów naszego rolniczego regionu, który potrzebuje nowych zakładów przetwórczych pracujących na rzecz sektora rolno-spożywczego.  

Aktualności

Najnowsze galerie

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010