Uprzejmie informujemy, że 20.06.2013r. poseł Sławomir Zawiślak uczestniczył w posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego ds. Rozwoju Polski  Wschodniej, z udziałem Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Pani Iwony Wendel.  Tematem spotkania był stan prac nad Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej na lata 2014-2020.
   W czasie swojego wystąpienia poseł zwrócił uwagę, iż na stronie internetowej MRR  ukazała się informacja o propozycji podziału Funduszy Europejskich w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Zgodnie z tą propozycją całkowita alokacja PO Polska Wschodnia na nową perspektywę miałaby wynieść zaledwie 1713.1 mln euro, a więc znacznie mniej (o 668.9 mln euro tj. około 2.8 mld zł ) wobec 2.382 mln euro przyznanych decyzją rządu Prawa i Sprawiedliwości na ten program  na lata 2007-2013.
   Zauważył, że realizacja takich zamierzeń rządu nie będzie sprzyjać szansom wyrównania rozwoju regionów naszego kraju. Dla pięciu województw Polski Wschodniej, w tym i województwa lubelskiego - tradycyjnie pomijanych przez ten rząd w finansowaniu rozwoju także w ramach istotnych kwot wydanych z innych programów - taka niesprawiedliwa polityka przyniesie negatywne skutki gospodarcze nie tylko dla w/w regionów, ale i dla całego kraju.
   Poseł zaapelował o podjęcie przez rząd PO-PSL aktywnych działań na rzecz doinwestowania  Lubelszczyzny. Podkreślił, że zmniejszenie wysokości funduszy w przyszłej perspektywie finansowej także w ramach PO Rozwój Polski Wschodniej może skutkować osłabieniem  rozwoju gospodarczego województwa lubelskiego, ponieważ z tego właśnie programu operacyjnego były realizowane ważne inwestycje. Niepokoi to tym bardziej, że celem utworzenia tego programu było dążenie do przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
   Mając na uwadze powyższe, poseł zapowiedział skierowanie do Minister Rozwoju Regionalnego Pani Elżbiety Bieńkowskiej zapytania poselskiego w sprawie projektu wysokości alokacji funduszy z przeznaczeniem na Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej. Jak podkreślił w odpowiedzi na w/w zapytanie- ma nadzieję uzyskać pozytywne  wyjaśnienie podnoszonego problemu.

Pobierz interpelację

Aktualności

Najnowsze galerie

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010