Skandaliczna publikacja„Śladami Żydów.Lubelszczyzna", wydana przez Stowarzyszenie Panorama Kultur, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN" w Lublinie, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny i Muzeum Historii Żydów Polskich, w której zawarto informację jakoby w lipcu 1944r. żołnierze AK, mieszkańcy Uchań mieliby dopuścić się mordu ukrywającej się 80-osobowej grupy Żydów, oburzyła nie tylko żyjących jeszcze partyzantów Polskiego Państwa Podziemnego, ich potomków, ale także społeczność lokalną w/w gminy.

Występując w obronie imienia weteranów AK, broniąc dobrego imienia mieszkańców Uchań, dnia 29 lipca 2013r. członkowie Prezydium ŚZŻAK Okręg Zamość – w tym Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość Poseł S. Zawiślak- skierowali pisma  protestacyjne do dr Marty Kubiszyn z Zakładu Kultury i Historii Żydów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, redaktor w/w książki, J.M. Rektora UMCS prof. dra hab. Stanisława Michałowskiego oraz Zarządu Stowarzyszenia Panorama Kultur, Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN w Lublinie.

W przesłanych pismach członkowie ŚZŻAK O/ Zamość wnosili m.in. o pisemne wyjaśnienia, zażądali zgodnego z prawdą historyczną sprostowania, zamieszczenia przeprosin na łamach prasy o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym.

Członkowie ŚZŻAK Okreg Zamość z zadowoleniem przyjęli oświadczenia związanych z publikacją w/w osób i środowisk - przesłane do wiadomości mediów zainteresowanych sprawą- potwierdzające błędnie zredagowaną informację fałszującą historię, wprowadzoną do wydawnictwa bez wiedzy jego redaktora.

Prezydium ŚZŻAK Okręg Zamość czeka aktualnie na pisemne odpowiedzi na wysłane pisma ze stanowczą decyzją "przypilnowania" skutecznego oczyszczenia z zarzutów żołnierzy AK Inspektoratu Zamość i mieszkańców Uchań.

W zależności od otrzymanych odpowiedzi podejmowane będą stosowne działania. W razie niespełnienia postulatów środowiska rozważne
będzie  także przekazanie przedmiotowej sprawy do instytucji państwowych,  w tym organów organów sądowych.

 

Artykuły:

AK NIE MORDOWAŁA ŻYDÓW
tygodnikzamojski.pl

AK nie mordowała Żydów. Ruszył proces w sprawie oskarżeń o mord pod Uchaniami
lubiehrubie.pl

Wkrótce pierwsza rozprawa w sprawie książki "Śladami Żydów. Lubelszczyzna"
ezamosc.pl

Aktualności

Najnowsze galerie

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010