Uprzejmie informujemy że w obliczu społecznego protestu - m.in. rodziców, nauczycieli - przeciwko działaniom samorządu Gminy Sitno zmierzającym do przekazania w/w placówki oświatowej ( w której naukę pobiera ponad 70 dzieci ) podmiotowi zewnętrznemu poseł S. Zawiślak wraz z kolegą klubowym posłem L. Sprawką podjęli w tej sprawie interwencję do Wojewody Lubelskiego - pismo w załączeniu.

Zdaniem posłów, jak i strony społecznej ta - wątpliwa prawnie - decyzja w przedmiocie przekazania powinna być decyzją dobrze przemyślaną i przeanalizowaną a przede wszystkim zaś znajdującą odzwierciedlenie w aktualnym stanie prawnym. Ponieważ takich cech brakuje przyjętym a przygotowanym przez samorząd Gminy Sitno uchwałom - poseł zdecydował się w tej sprawie zabrać głos podczas odbywającej się dnia 3 lutego br. sesji Rady Gminy Sitno. Głównym punktem jego wystąpienia było podniesienie tezy że ww. działania są sprzeczne z ustawą o systemie oświaty oraz interesem społecznym. Dodatkowo - w obecności licznie przybyłych na sesję mieszkańców gminy i nauczycieli - Poseł poinformował zebranych o w/w decyzji skierowania pisma interwencyjnego do Wojewody Lubelskiego. W załączeniu przesyłamy także kolejne pismo interwencyjne, jakie posłowie Zawiślak i Sprawka złożą na ręce pana Wojewody w najbliższy poniedziałek. Powodem ponowienia prośby o szczegółową kontrole procesu uchwałodawczego związanego z projektowanymi zmianami w sieci przedszkoli i szkól podstawowych z oddziałami przedszkolnymi w gminie Sitno są kolejne uchwały w tym przedmiocie podjęte przez Radę Gminy Sitno 13 lutego br.

W wyniku m.in. mojej interwencji, w tym złożenia oraz upublicznienia skarżących uchwały Rady Gminy Sitno pism do Wojewody oraz przekazania - także z posłem Lechem Sprawką - negatywnej opinii o uchwałach do Kuratorium Oświaty w Lublinie Kurator Oświaty dnia 3 marca ostatecznie wydał  negatywną opinię nt. przekazania w/w samorządowej szkoły stowarzyszeniu. W efekcie Szkoła Podstawowa w Sitnie nadal pozostanie szkołą samorządową.

 Odpowiedź Wojewody na interwencję

   

 

   

 

 

Artykuły:

Sitno: Wójt chce przekazać szkołę, cześć rodziców jest przeciw
moje.radio.lublin.pl

Szkoła w Sitnie nie trafi w ręce stowarzyszenia?

zamosc.naszemiasto.pl

Radni chcą oddać szkołę stowarzyszeniu

lublin.tvp.pl

Szkoła w Sitnie zostaje w rękach samorządu
dziennikwschodni.pl

Tygodnik Zamojski - Wojna o szkoły

Sitno: Wójt chce przekazać szkołę, cześć rodziców jest przeciw
radio.lublin.pl

W czyje ręce trafi szkoła w Sitnie. Radni zdecydują
dziennikwschodni.pl

Aktualności

Najnowsze galerie

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010