W ramach Programu Operacyjnego ”Dziedzictwo Kulturowe” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie na renowację wielu zabytków, głównie kościołów, pozyskano środki finansowe. Aktywność Posła Sławomira Zawiślaka spowodowała, że udało się pozyskać znaczne środki finansowe na ten cel.Poseł Sławomir Zawiślak od początku kadencji poselskiej aktywnie współpracował z Proboszczami Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej na rzecz pozyskiwania środków na odrestaurowanie zabytkowych obiektów sakralnych. Posłowi zależy bardzo na zachowaniu dziedzictwa kulturowego regionu w tym Zamojszczyzny. W ramach Programu Operacyjnego ”Dziedzictwo Kulturowe” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskano środki finansowe m.in na renowację wielu kościołów.

Parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Żniatynie przyznano kwotę 624 tys. zł na generalny remont kościoła parafialnego wybudowanego w 1790 roku. W drewnianym trójkopułowym kościele filialnym w Dłużniowie p.w Podwyższenia Krzyża Świętego ( 1882 r- dawna cerkiew grekokatolicka ) za kwotę 406 tyś zł będzie odnawiona polichromia.

Parafia Katedralna p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza w Zamościu uzyskała kwotę 100 tys. zł na konserwację ołtarza bocznego.

W Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu dzięki uzyskanej pomocy zostaną wykonane prace konserwatorskie przy polichromiach z 1749 roku oraz przy elementach drewnianych chóru muzycznego. Zostaną również wymienione okna w kaplicy i zakrystii. Przeznaczono na ten cel 60 tys. zł.

Renesansowy kościół w Starym Zamościu p.w. Wniebowstąpienia N.M.P za pozyskane 30 tys. zł odnowiony zostanie ołtarz.

Parafia św. Stanisława Biskupa w Jarczowie uzyskała dofinansowanie w wysokości 120 tys. zł na odrestaurowanie i zabezpieczenie drewnianego kościoła zbudowanego na początku XVIII wieku. Ministerstwo Kultury w uznaniu dla jakości wykonanych prac uhonorowało obiekt tytułem: „Zabytek Zadbany”. Nagrodę odebrał ks. Proboszcz Jarosław Nowak w Teatrze Juliusza Osterwy w Lublinie.

Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach uzyskała 254 tys. zł na remont i renowację elewacji i ścian wewnętrznych wnętrza barokowego kościoła oraz dokonanie konserwacji i restauracji polichromii ściennych.

 

Najnowsze galerie

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010