Poseł Sławomir Zawiślak w dniu 19 kwietnia 2007 roku został poproszony i upoważniony przez Wójta Gminy Łukowa, Pana Stanisława Kozyrę oraz przez środowisko członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość o podjęcie działań zmierzających do pozyskania środków na sfinansowanie organizacji obchodów rocznicowych bitwy pod Osuchami, w tym na remont pomnika upamiętniającego walkę żołnierzy Armii Krajowej z hitlerowskim okupantem.


W maju 2007r Poseł Sławomir Zawiślak przesłał w tym celu pismo do Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w Warszawie Krzysztofa Dudka. Podkreślił, iż potrzebne są działania, które utrwalą pamięć o ważnych wydarzeniach z polskiej historii. Takie inicjatywy wpłyną pozytywnie na proces kształtowania się postaw patriotycznych społeczeństwa Zamojszczyzny i gości z terenu całego kraju. Zwrócił uwagę, że obchody bitwy pod Osuchami zawsze gromadzą liczne rzesze osób, które w ten sposób chcą uczcić pamięć poległych żołnierzy w tej największej polskiej bitwie partyzanckiej okresu II wojny światowej. Dlatego konieczne jest, aby władze państwowe wspierały tak ważne przedsięwzięcie. Poza tym obecny stan pomnika wymaga gruntownej renowacji, wprowadzenia treści historycznych i symboliki uwzględniającej ponowne odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1989 roku. Ponadto, odnowiony pomnik przypominać będzie o czynach i wartościach niezwykle cennych dla niepodległej i niezależnej Polski, które reprezentowali poprzez swoją postawę polegli w bitwie pod Osuchami bohaterscy żołnierze AK.

Tegoroczne obchody rocznicy upamiętniającej bitwę partyzancką pod Osuchami miały szczególny charakter, ponieważ patronat nad nimi objął Prezydent Rzeczpospolitej, Lech Kaczyński.

10 lipca 2007 roku Poseł otrzymał od Pana Krzysztofa Dudka, Dyrektora Narodowego Centrum Kultury pismo z informacją, iż decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została przyznana dotacja w wysokości 30 000 zł na zadanie nr 10174, pt. „Organizacja obchodów rocznicowych bitwy pod Osuchami pod patronatem Prezydenta RP” w ramach programu operacyjnego „Patriotyzm Jutra”.

 

Najnowsze galerie

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010