radecznica wykleci projektN plakatDnia 4 marca 2018 r. w Bazylice Objawień Św. Antoniego odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączone z 66. rocznicą śmierci płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” oraz kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”. W ww. uroczystościach uczestniczył m.in. Poseł Sławomir Zawiślak, będący jednocześnie Prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek ( także Patron Honorowy uroczystości ), przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych, samorządowcy, młodzież szkolna, grupy rekonstrukcyjne oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu.

Radecznica była miejscem, gdzie funkcjonował sztab - działającego w latach 1948 - 1950 - II Inspektoratu zamojskiego AK, który z uwagi na dużą liczbę członków, jak i rozległą siatkę współpracowników był ewenementem na mapie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, a działania jego dowódcy „Jara” i jego żołnierzy, skierowane przeciwko komunizacji kraju, cieszyły się dużym poparciem społecznym.

IMG 3113Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się wprowadzeniem asysty honorowej, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i społecznych na plac przy Krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK w Bazylice w Radecznicy. Tam nastąpiło odśpiewanie hymnu narodowego oraz miał miejsce apel pamięci, po którym wystrzelono salwę honorową, odegrano sygnał „Cisza” i złożono wieńce. Następnie w Bazylice odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy wyklętych w 66. rocznicę śmierci płk. Mariana Pilarskiego i kpt. Stanisława Biziora. Po mszy świętej Wojewoda Lubelski P. Czarnek odczytał list do uczestników uroczystości podpisany przez Premiera M. Morawieckiego, z kolei Poseł S. Zawiślak list od Prezesa Prawa i Sprawiedliwości J. Kaczyńskiego następnie liczne delegacje złożyły w ww. Krypcie wieńce i kwiaty.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończył „Bieg Tropem Wilczym”.

Warto dodać, że podobnie jak w poprzednich latach kierowany przez Posła S. Zawislaka ŚZŻAK Okręg Zamość zorganizował, był współorganizatorem i aktywnym uczestnikiem wielu tegorocznych uroczystości NDPŻW m.in w Zamościu i Biłgoraju.

Linki do artykułów:

http://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/pobiegli-w-hołdzie-bohaterskim-żołnierzom-wyklętym

http://akzamosc.pl/2018/03/08/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-radecznicy-relacja/

Najnowsza galeria

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010