akademia tvp to nas dotyczy szPoseł Sławomir Zawiślak jako członek Komitetu Społecznego działającego na rzecz reaktywacji Akademii Zamojskiej w Zamościu, współpracuje z gronem zaangażowanych w ten projekt osób, w tym ze środowiskiem reprezentujących naukę profesorów. Projekt reaktywacji zakłada powrót do Zamościa uczelni wyższej, finansowanej przez państwo, która miałaby być kontynuatorką tradycji Akademii założonej w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Komitet społeczny, w skład którego wchodzą obok posła także Maria Gmyz, Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, z-ca Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prof. Paweł Skrzydlewski, PWSZ Chełm ( aktualnie doradca P. Czarnka - Ministra Edukacji i Nauki ), prof. Wojciech Kolanowski Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, prof. Mieczysław Ryba KUL, dr Marcin Markowski opracował projekt koncepcji uzyskania rangi uczelni akademickiej, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz rozwijania na tym fundamencie dyscyplin naukowych i związanych z nimi kierunków studiów.

Zgodnie z tą koncepcją reaktywowana Akademia Zamojska – powinna zostać szczególną instytucją, zarządzaną przez państwo polskie, w której w sposób odpowiedzialny i wieloaspektowo przygotowuje się młodych ludzi, nie tylko do pełnienia różnych działań i funkcji publicznych, ale także do podejmowania czynnych starań na rzecz ochrony, rozwoju i umocnienia kulturowego i cywilizacyjnego dziedzictwa Polski. Główny cel reaktywowanej Akademii Zamojskiej zakłada, aby odbywające się w niej kształcenie dokonywało się w oparciu o naukę historii, pogłębione studia humanistyczne i społeczne, tworzone w duchu realizmu filozoficznego oraz chrześcijańskiej tradycji narodowej. Koncepcja uwzględnia  w strukturach Uczelni także, inne, oczekiwane społecznie dyscypliny naukowe, takie jak nauki   o zdrowiu oraz nauki rolnicze. W założeniu reaktywowana Akademia byłaby uczelnią nowego typu w nawiązaniu do tradycyjnych wartości uczelni wyższych, łączącą najlepszą naukę, nowoczesną edukację i patriotyczne wychowanie.

Członkowie powstałego w 2019 r. społecznego Komitetu odbyli szereg spotkań z przedstawicielami rządu, samorządu,  wspierającymi projekt przedstawicielami świata nauki, strony społecznej także z władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Warto wspomnieć, że do projektu reaktywacji uczelni przychylnie odniósł się Wicepremier - były Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, podczas zorganizowanego przez posła Sławomira Zawiślaka w dniu 18.02.2020 spotkania z członkami Komitetu w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Bardzo ważny dla skutecznej realizacji projektu jest fakt, że popiera go aktualny Minister Edukacji i Nauki P. Czarnek, dobrze oceniający starania Komitetu na rzecz reaktywacji nowej uczelni, działającej na bazie pięknych tradycji i wzorców naukowo-edukacyjnych Akademii Zamojskiej. Minister znający potrzeby narodowej edukacji i nauki, także naszego regionu - pozyskane  m.in. w trakcie trzynastu lat współpracy z posłem S. Zawiślakiem i jego biurem poselskim, podobnie jak jego inicjatorzy w projekcie widzi szansę na wzmocnienie potencjału polskiej edukacji, ale także ważny element przyśpieszający rozwój Zamojszczyzny.

Poseł S. Zawiślak, zaangażowany w realizację tej inicjatywy, odbył w tej sprawie szereg rozmów, także z Ministrem Edukacji i Nauki, a następnie skierował interpelację poselską do Ministra, która jest wynikiem współpracy m.in. z członkami społecznego Komitetu. Interpelacja nr 15024 (sejm.gov.pl) stała się niejako inspiracją do podjęcia realnych starań u władz państwowych o przywrócenie działalności, ważnej niegdyś dla całej kultury narodowej i samej państwowości polskiej, Akademii Zamojskiej. Po fakcie pozytywnego zainteresowania projektem Ministra P. Czarnka, jak zaznacza poseł, najważniejsze jest teraz wspólne dopracowanie koncepcji powołania uczelni, pozyskanie dla niej kadry z naukowym dorobkiem i doprowadzenie, by Sejm RP przyjął jak najpilniej ustawę powołującą nową uczelnię.

Jak podkreśla poseł - „Marzy mi się w Zamościu uczelnia z mocnym potencjałem naukowym, z wynikami, realizująca misje społeczne, wychowawcze, naukowe, finansowana przez państwo, ale też pozyskująca środki na rozwój z projektów. Oczywiście uczelnia, która dzięki dobrej marce będzie atrakcyjna dla kadry, licznie ją wybierających studentów także z terenu kraju i z zagranicy. Działalność takiej uczelni w Zamościu na pewno da większą szansę na przyśpieszenie rozwoju gospodarczego naszego regionu, wzmocni  już istniejący kulturalny jego potencjał. Istnienie takiej uczelni może zatrzymać w regionie naszą zdolną młodzież, dać jej szansę na dobrą edukację i atrakcyjne miejsca pracy. Dzięki takiemu wzmocnieniu skuteczniej będziemy mogli realizować oczekiwany społecznie plan, którego celem jest jak najszybsze dołączenie Zamojszczyzny do grona najlepiej rozwijających się regionów w naszym kraju”.

 Ważnym elementem starań o powołanie Akademii Zamojskiej była organizacja spotkania z Ministrem P. Czarnkiem, podczas którego członkowie komitetu przedstawili swoją koncepcję powołania nowej uczelni oraz przedyskutowali z Ministrem Czarnkiem kolejne elementy wdrażania tego projektu. Spotkanie przeprowadzone za pomocą wideokonferencji odbyło się w piątek 18 grudnia ubiegłego roku. W trakcie spotkania członkowie Komitetu poinformowali Ministra Czarnka, że także poprzez media zapraszają do współpracy wszystkie osoby zainteresowane skuteczną realizacją podniesionego projektu reaktywacji Akademii Zamojskiej. Podczas spotkania członkowie społecznego Komitetu zapoznali Ministra z pismem skierowanym do Prezydenta Miasta Zamościa A. Wnuka  z prośbą o odpowiedź na pytanie jaką konkretną pomoc, realnie wspierającą reaktywację Akademii można uzyskać od  samorządu miasta Zamościa. Podobne pisma z prośbą o poparcie, zaopiniowanie społecznej inicjatywy członkowie Komitetu skierowali do Wojewody Lubelskiego, Marszalka Sejmiku Lubelskiego, Starostów: Powiatu Biłgorajskiego, Hrubieszowskiego, Tomaszowskiego, Zamojskiego, Burmistrzów: Biłgoraja, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego oraz władz niedawno powstałego, a zrzeszającego liczne samorządy Euroregionu Roztocze.

Cieszy fakt, że projekt wzbudza nie tylko życzliwość mieszkańców Zamojszczyzny,  ale i osób spoza regionu, które popierają projekt reaktywacji Akademii Zamojskiej, za co w imieniu Komitetu parlamentarzysta bardzo dziękuje. Jak wskazuje poseł S. Zawiślak, jest to dobry czas, aby tę inicjatywę poprzeć, a następnie skutecznie zrealizować ze względu na planowaną reformę ustawy o szkolnictwie wyższym. Poseł serdecznie dziękuje Panu Ministrowi P. Czarnkowi za poświęcony czas na toczące się poważne rozmowy, dotyczące zrealizowania koncepcji powrotu do Zamościa Akademii Zamojskiej, zaś szczególne podziękowania za prospołeczną postawę parlamentarzysta kieruje do członków Komitetu. Parlamentarzysta jest przekonany, że przedstawiony w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek o podjęcie działań na rzecz powołania ww. uczelni, uzyska poparcie licznych polityków, samorządów lokalnych, jak i mogących pomóc realizacji projektu przedstawicieli mieszkańców Zamojszczyzny. Poseł S. Zawiślak liczy, że efektem podjęcia tej pracy będzie powołanie już w tym roku Akademii Zamojskiej w Zamościu.

Reaktywacja Akademii Zamojskiej - lublin.tvp.pl

To nas dotyczy: 29 grudnia 2020, cz. 1 (tvp.pl)

Czy Akademia Zamojska powróci? (tvp.pl)

Co dalej z reaktywacją Akademii Zamojskiej? - AKTUALIZACJA - roztocze.net

Chcą reaktywacji Akademii Zamojskiej. - Nowy Kurier Zamojski

Zamość: Pomysł na reaktywację XVI-wiecznej uczelni - Dziennik Wschodni

Poseł apeluje o reaktywację Akademii Zamojskiej – Polskie Radio Lublin

Reaktywacja Akademii Zamojskiej? - ezamosc.pl

Poseł Sławomir Zawiślak interpeluje w sprawie reaktywacji Akademii Zamojskiej - wokolzamoscia.pl

Projekt uchwały o utworzeniu Akademii Zamojskiej pozytywnie przyjęty w Sejmie

kronika zamojska akademia

 

Aktualności

Najnowsze galerie

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010