Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, którego Prezesem jest poseł S. Zawiślak, we współpracy z 3 Batalionem Zmechanizowanym w Zamościu, Parafią Katedralną p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu oraz Urzędem Miasta zorganizował w Zamościu w/w uroczystości patriotyczno-religijne.
Rozpoczęły się one w Zamojskiej Katedrze o godz. 12.00 Mszą Św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił J.E. ks. dr Marian Rojek Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Następnie jej uczestnicy, w asyście Nieetatowej Orkiestry Wojska Polskiego z Zamościa, pocztów sztandarowych przeszli pod Pomnik Armii Krajowej  pod którym złożony został meldunek d-cy garnizonu Zamość, zawieszeno flagę narodową na maszt i odegrano Hymn narodowy.
Z uwagi na fakt, że uczestniczący w posiedzeniu Sejmu RP poseł S. Zawiślak- Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość nie mógł być na uroczystości okolicznościowe przemówienie w jego zastępstwie wygłosił por. Andrzej Jaroszyński-Wiceprezes Prezydium Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, który następnie wraz z Wiceprezesem majorem  Michałem Kręglickim i Sekretarzem Marianem Derkaczem uhonorował Odznaką Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz  wspierania Związku.
Następnie po odczytaniu Apelu Poległych kompania reprezentacyjna 3 Batalionu Zmechanizowana oddała salwę honorową, i delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Armii Krajowej.
Przebywajacy w Warszawie poseł po odbytych głosowaniach wziął udział w uroczystościach obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. Decyzją Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość był członkiem delegacji Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość która w składzie : M. Błaszczak P-cy Klubu, M. Kamiński Wiceprezes PiS,  prof. Piotr  Gliński, poseł S. Zawiślak złożyła wieniec przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który znajduje się w pobliżu siedziby Sejmu RP.
W święto Dnia Polskiego Państwa Podziemnego staraniem posła S. Zawiślaka delegacja członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, wraz ze sztandarem Okręgu uczestniczyła w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Pomnika Armii Krajowej w Krakowie, która odbyła się na Bulwarze Czerwieńskim.
W czasie uroczystości przedstawiciele naszego Związku złożyli w trakcie uroczystej ceremonii pod kamień węgielny pomnika ziemię z miejsca bitew pod Osuchami, oraz Posadowem, Podlodowem i Rzeczycą, natomiast ziemia z miejsca bitwy pod Lasowcami została przekazana Kustoszowi Muzem AK w Krakowie. Będzie stanowić jeden z eksponatów przyszłej wystawy historycznej o Powstaniu Zamojskim.
W/w przekazali organizatorom uroczystości również wymagane przez nich certyfikaty pochodzenia ziemi. Poświadczyli je członkowie naszego Związku, którzy przed wyjazdem delegacji Okręgu pobrali ziemię z miejsc w/w bitew Armii Krajowej tj: Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Sławomir Zawiślak, Wiceprezes Zarządu ŚZŻAK Okręg Zamość mjr Tadeusz Kopeć, Wiceprezes Zarządu ŚZŻAK Okręg Zamość mjr Michał Kręglicki, Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK w Skierbieszowie Mieczysław Bartoń,  por. Józef Łaba-członek  ŚZŻAK Okręg Zamość.
Tym samym, w imieniu wszystkich członków ŚZŻAK Okręg Zamość będących depozytariuszami etosu  i tradycji AK, przekazując w/w ziemię w trakcie krakowskich-państwowych uroczystości przypominano narodowi polskiemu o bohaterskiej postawie żołnierzy AK Inspektoratu Zamość walczących w czasie II wojny światowej podczas Powstania Zamojskiego o niepodległość naszej Ojczyzny  w obronie ludności cywilnej Zamojszczyzny. Miejsca bitew AK z całej Polski także Zamojszczyzny będą zamieszczone na pomniku i utrwalone w eksponatach i działalności Muzeum AK w Krakowie, przywołując pamięć także naszych bohaterów.
Poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę w/w pomnika dokonał Jego Eminencja kard. Stanisław Dziwisz-metropolita krakowski. W krakowskiej uroczystości udział wzięli m.in. Pani Karolina Kaczorowska- żona ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego. Meldunek dowódcy uroczystości odbierał gen. brygady Andrzej Knap (rodem z Józefowa na Zamojszczyźnie)- dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie).

Najnowsze galerie

Linki

sejmrp

pis

kppis

luw

uml

mypis solidarnosc

ruch-spol-kaczynski

Solidarni2010